51
51

צום קפה ותענית


51
"אתם מכירים את כאבי הראש שמתחילים בשעות הבוקר שלמחרת הארוחה המפסקת וממש מתגברים לקראת אחר הצהרים? הם נובעים מאי שתיית הקפה."
צום קפה ותענית
אני לא מאלו שהמציאו את הגלגל.
בגדול הטקטיקה שלי היא לתת לאנשים אחרים ללקט ולאסוף מידע ועל כך אני אסירת תודה, בעוד שאני מתפנה לצטט ולהגיב.. לא שאין אמת במה שדיאטניות- מה לעשות רובנו נשים- ושאר מורי נבוכים מביאים, נהפוך הוא, כל מילה בסלע! הבעיה שלפעמים הסלע זקוק ל"חבטה" קלה שתוציא ממנו קצת מים [אבן היסוד של ההכנה לצום. אולי אפילו סלע] ואולי אפילו איזה חיוך קטן מקהל מצומצם [היי אמא] של קוראים.
עם זאת בתוך כל חיוך יש שמץ [ואף יותר מכך] של רצינות- הבאת את הדברים אל הכתב, 'הצפה' של מילים ותוכן לא תמיד עם איזה פאנצ' ליין, מאפשרות להשאירם במודעות ובתשומת לב. לעיתים זה כל מה שנדרש. 

אז יאללה..
"אתם מכירים את כאבי הראש שמתחילים בשעות הבוקר שלמחרת הארוחה המפסקת וממש מתגברים לקראת אחר הצהרים? הם נובעים מאי שתיית הקפה."
 
אין ספק שהפסקת צריכת קפה לאדם המכור ואפילו לפרק זמן קצר של כ-24 שעות עלולה לעורר תסמיני גמילה. עם זאת, במצב הקיצוני של צום מזון ושתייה אותם תסמינים עלולים להופיע כך או כך.  ההמלצה לאוכלוסייה עומדת על צריכה של עד 3 כוסות קפה ליום, או 300 מ"ג קפאין [ומסתבר גם  כי "שימוש בשכל הישר" מומלץ]. "התמכרות לקפה עלולה לצוץ אם אדם צורך 600 עד 750 מ"ג קפאין ליום, כלומר 6 או 7 כוסות של קפה חזק, או כ-8 עד 10 כוסות קפה נמס." מישהו פה מכור??      
 
 כוס נס קפה
כ-70 מ"ג קפאין
כוס קפה שחור חזק [בו֯צייה]
150-200 מ"ג
כוס קפה פילטר
60-120 מ"ג
אספרסו כפול
100 מ"ג
כוס תה
40-80 מ"ג
פחית דיאט קולה [טפו!]
47 מ"ג
3 שורות שוקולד מריר
30 מ"ג
כוס רד בול
115 מ"ג [יאבה!!]

או.קי. אז מה עושים??
תלוי את מי שואלים אבל יש כמה דבר אחד שמוסכם על כולם- תחזיקו את עצמכם- צום זה קשה וקפה ייחסר לנו! 
חבריי אוהבי הקפה והמכורים אין מה לעשות, יום כיפור זה לא בדיוק טיול בפארק אבל האמונה, הדבקות והמסורת יעשו לכם את החיים הרבה יותר קלים [כך לפחות שמעתי ובאופן כללי אני בעד תהליכים סוגסטיביים].
 
דרך נוספת ופרקטית להקל במעט את תסמיני הגמילה [לרב מדובר בכאבי ראש מיגרניים]:
" מי שמורגל בצריכת כמויות גדולות של קפאין, עלול לסבול מכאבי ראש כ- 15 שעות מתחילת הצום." "בכל מקרה, לאנשים המורגלים בשתיית משקאות המכילים קפאין כמו קפה, תה, קקאו וקולה מומלץ להתחיל בימים הסמוכים לצום תהליך גמילה קל והדרגתי, לצמצם את החשיפה לקפאין ובכך ניתן להפחית את הסיכוי לכאבי ראש כתוצאה מההפסקה המיידית של צריכתו." "יומיים לפני הצום מומלץ להימנע משתיית משקאות המכילים קפאין." שמח!
 
אני מקווה שתגיעו לקרוא עצה זו מספר ימים לפני יום כיפור אחרת זו סוג של חוכמה גדולה בדיעבד או עבודת הכנה מומלצת לשנה הבאה.
בארוחה המפסקת הגישה הרווחת היא לא לשתות שתייה המכילה קפאין [ואגב גם לא שתייה מתוקה] מאחר וקפאין הוא חומר משתן כלומר מייבש ומצמיא. הקטע הוא שיש גם מזונות שבהם מתחבא קפאין, אפילו מזונות שלא תיארתם לעצמכם כמו למשל משקאות מוגזים שונים [ולא רק קולה], מים מינרליים 'מחוזקים', מיצים ואפילו גלידות- שווה להעיף מבט בתוויות המזונות. דבר נוסף ורלוונטי הנטען הוא כי קפאין גורם לעלייה מסוימת ברמות האינסולין [שבמקרה דנן לא ממש תורם].

אז מאי נפקא? אז לא רק שאתם הולכים לקראת צום אתם גם מייבשים מבעוד מועד את המערכת ומגבירים בכך את תחושת הצמא, שבכלל עלולה להגביר את תחושת הרעב שבכלל עלולה להפריע לכם בזמן התפילות ולפגום בכל רוח החג. והאינסולין מה? בגדול הוא יעשה אתכם יותר רעבים. שוין.
 
למרות שכתבה זו מתייחסת לצום הקפאין והרי יש כל כך הרבה דברים שניתן לומר ולספר אודות הקפאין ואפילו דברים ממש ממש טובים, בכל זאת ארצין ואומר בטון בוגר ואחראי כי שווה להציץ בדפי האינטרנט- יש בהם שלל עצות טובות ומדויקות בדבר התזונה ושתייה [מי אמר מים ולא קיבל?] לפני, במהלך, ואחרי הצום [אופס, אולי לא ממש במהלך]. מומלץ בחום להיערך ולהקדים מילוי מאגרים לצום.
 
נו אז אחרי שציינו את הקושי הצפוי [זה הזמן לחזק את קהל הצמים- יישר כח! בכלל לא תרגישו בחסרונו של הקפה] ובדקנו מה תהיה הדרך הנבונה וההגיונית להיערך ליום כיפור [ובלי תרנגולות מעל הראש בבקשה, פה יש לכם עסק עם צמחונית יפת נפש שמאד אוהבת קפה. ותרנגולים], יש גם אופציה נוספת..
 
כמו מה למשל?
כמו למשל לנהל שיגרת יום רגילה, לרבות שתיית קפה מידתית [כן השתמשתי במילה הזו- מידתית!], לקחת בחשבון שצום זה קשה כך או אחרת ופשוט לזרום עם היום. 
 
באתר המיועד לקהל קוראים דתי [וזה לגמרי בונה אמון], ראיתי ששתיית קפה או תה [מידתית כבר אמרנו?] מומלצת בארוחה הראשונה בצאת הצום. יש למה לצפות..
 
"מטרת יום כיפור היא סליחה ומחילה. חמלה אמיתית, כזו שיש בה ויתור על כעסים וביקורת, על עצמי ועל הסביבה. כזו שמעניקה תחושת הקלה מהמשא הכבד שאנו מכבידים על עצמנו. כך נזכה להתחיל את השנה החדשה ברגל ימין, בשלווה, בנינוחות ועם נשימה מלאה. "
אני בעד.
 
צום קל.
 
איריס מולכו
הצטרף/י לרשימת דיוור
דוא''ל:*