51
51

אביב הגיע, פסח בא


51
טיילתי באינטרנט ואספתי קצת עצות ברוח החג. אז תודה לכל האנשים החכמים שטרחו וכתבו [ההערות המתחכמות זה אני, בברכת חג אביב שמח]. קבלו..
אביב הגיע, פסח בא
שמחה רבה שמחה רבה, אביב הגיע, פסח בא.. לה לה לה. 
 
שמירה על הקיים
המטרה שלנו במהלך החג אינה הרזייה אלא שמירה על המשקל. ברגע שמוסר מאתנו הנטל הפסיכולוגי של הדיאטה, לא מרגישים כמי שנמצא ב"עונש" ובכך מנטרלים את הצורך לפצות את עצמנו על החסר. גם אי עלייה במשקל מהווה אתגר לא קטן, אך קל יותר לעמוד בו.
לעבור את ליל הסדר (ושאר ארוחות החג) בשלום
אם לא ניזהר, נוכל לאכול עד 2000 קלוריות בארוחת הסדר^
 • ביום הארוחה לאכול ארוחת צהרים קלה וחלבית, ולא להגיע מורעבים לסדר. לפני שלב הארוחה ("שולחן עורך") אוכלים ביצים קשות [יודעים למה ביצים קשות??], מצה עם חרוסת, תפוחי אדמה ועוד כחלק מהסדר, ואם אנו מורעבים, נאכל מהם יותר ובכך נצרוך קלוריות מיותרות. כפית חרוסת מכילה 40 קלוריות, פי שתיים מכפית סוכר, וכמה כפיות כאלו אנו אוכלים מבלי להרגיש?...
 • נוכל לחסוך קלוריות נוספות אם נוותר על שתייה של ארבע כוסיות יין [ונשתה על קיבה ריקה, זה עושה שמח..] ונלגום לגימות סמליות מאותה כוס שתהיה ברשותנו כל הערב- 100 מ"ל יין אדום מתוק מכילים 150 קלוריות.
 • "קניידעל" מכיל בין 80 ל- 100 קלוריות, לכן כדאי להסתפק רק באחת ולא ביותר.
 • בזמן הארוחה, לא "לשבור" פיסות מצה מהצלחת הראשית, אלא להניח לידינו חצי מצה עד מצה כדי שתהיה לנו אינדיקציה לגבי הכמות שאכלנו. זכרו, מצה אחת מכילה כ- 140 קלוריות, מצה קלה מכילה כ- 80 קלוריות.
 • ליהנות מהחברה [גם מהדודה ה"חופרת"], ולשוחח בזמן הארוחה ["תחפרו" גם אתם]. בכך גם נוכל להאט את קצב האכילה שלנו, ולהגיע לשובע עם פחות אוכל. זאת משום שתחושת השובע מורגשת לאחר 20 דקות, בין אם אכלנו מעט פחות או הרבה יותר.
 • היישר מפולנייה- שיטת "המכנסיים הלוחצים": להגיע לארוחה עם מכנסיים שמונחות על הגוף בדיוק, כך שכמות לא גדולה של אוכל תגרום לבגד ללחוץ... [אפשר גם לארגן כסאות לא נוחים]
במהלך החג
אפשר לערוך כמה שינויים כדי לאכול יותר בריא:
 • בכל מתכון אשר מצריך שימוש בביצים, אפשר להשתמש בחלבוני הביצה (החלק הלבן) במקום חלק מהביצים השלמות הדרושות. שני חלבונים יכולים להחליף ביצה שלמה. למשל, להכנת "מצה בריי" [נו בעברית, מצייה] אפשר להשתמש בביצה אחת שלמה ובחלבון אחד במקום בשתי ביצים שלמות [עם מספיק שמן, ממש לא תרגישו בהבדל]. כידוע, חלמון הביצה (ה"צהוב") הוא החלק אשר מכיל כולסטרול ויותר קלוריות. חלבוני הביצה מכילים פחות קלוריות ואין בהם כולסטרול.
 • עושה לי הרושם שבמקום חג האביב צריך היה לקרוא לפסח חג הביצים, אשכרה בכל מקום אשר תפנה רק חול וחול, וביצה. כל התרנגולות [כולל הדודה ה"חופרת"] נכנסו לכוננות ספיגה. אטריות ביצים עשירות בכולסטרול ובשומן, לבעלי רמות גבוהות של כולסטרול מומלץ להימנע מהן או לצרוך מהן כמות מזערית.
 • בשר עוף, הודו או בשר בקר רזה - צוואר, כתף וחלקים אחוריים [זה עכוז?] עדיפים על פני לשון בקר [איחס לשון, זה איבר שהיה לחיה אחרת בפה. מתנצלת על תגובה אימפולסיבית ואנטי פולנית בעליל שהרי לא אומרים איחס על אוכל, גם אם הוא מ-מ-ש דוחה]. או בשר כבש בארוחות החג. לשון ובשר כבש מכילים כ- 25% שומן בעוד שבשר עוף, הודו או בקר רזה יכילו 4-10% שומן בלבד.
 • במקום להשתמש בחמאה או במרגרינה, כדאי להשתמש בשמן, ובמיוחד כמו שמן זית או שמן קנולה העשירים בחומצות שומן חד-בלתי רוויות [שזה הרבה יותר נחשב].
 • קוקוס ושמן דקלים הינם הצמחים הבודדים אשר מכילים שומן רווי [ממש כמו הלשון החביבה מקודם] הגורם לעליה ברמות הכולסטרול בדם- מומלץ להימנע מעוגיות הקוקוס המסורתיות ומשימוש בשמן דקלים או לאכול את המינימום האפשרי [וגם כי הן ממש משמינות, לא הכי טעימות ועדין אי אפשר להסתפק רק באחת].
 • אגוזים מכילים שומן חד בלתי רווי אשר בריא ללב אבל בגלל התכולה הקלורית הגבוהה שלהם  (600-700 קלוריות ל-100 גרם) כדאי לאכול לא יותר מ-2-3 יחידות כמנה [גם בעייתי, לא?]. מספר המנות המומלץ ביום משתנה מאדם לחברו [או לפחות חברו].
 • מומלץ לבשל את מרק העוף המסורתי יום מראש, כדי לאפשר לשומן שבו להתקשות על פניו. בצורה זו, קל יותר להסיר את השומן במלואו [שזה גם בינינו סוג של איחס, כל הלבן הרוטט הזה שצף לו מעדנות על פני המרק. שומר נפשו יירק. סליחה, ירחק].
 • כדאי למרוח על המצות ממרחים דלים בקלוריות כמו גבינות רזות, ומן הממרחים השומניים יותר או המתוקים למרוח שכבה דקה בלבד [חסל סדר החרוסת עם קצת מצה].
 • לחלקנו המצות גורמות לעצירות [ולהפליץ אבק >]. ניתן להיעזר במצות מועשרות בסיבים תזונתיים [אלה המבאסות, מקמח מלא] או לוותר על מצות ובמקום מצה לאכול פריכיות אורז (לאוכלי קטניות), תפוח אדמה בינוני או קלח תירס בינוני. צ'יפס אינו מומלץ בכל מקרה [אף פעם, אף פעם! משוקץ!], בגלל כמות השומן הרבה. שתייה מרובה במהלך החג תעזור ליציאות תקינות ותסייע בשמירה על המשקל.
 • ירקות תמיד כשרים לפסח [כאילו דהה..]. מומלץ להכינם בצורות מגוונות כמו סלטים, מוקפצים במחבת טפלון עם מעט שמן או במרקים ולאכול מהם בשפע. גם בריא, גם דל בקלוריות.
  הפתרונות הטבעיים לטיפול בעצירות:
יש לי לקוחה הישגית במיוחד שהולכת לטיפוליhydro cleansing , מרשים לא?
תנופפו לשלום לסכום פעוט של 400 ₪ ותקבלו אחלה ניקוי למעיים.
 • מומלץ לערבב  כף שמן זית+ כף מיץ לימון + כף מים פושרים. תערובת זו מגרה את מערכת העיכול וגורמת להמרצת פעילותה.
 • מומלצת שתיית כוס מיץ עגבניות עם כפית שמן זית.
 • מומלץ להשרות שזיפים מיובשים במים ולאכול בבוקר בתוספת כפית דבש.
 • מומלצת אכילת 2 תמרי הינדי העשירים  בסוכר פירות- פרוקטוז [אבל רק 2, טוב?].
 • מומלצת אכילת תרד טרי או מבושל [שמעתם פעם שפופאי סובל מעצירות??], פלפלים קלויים או חסה.
 • יש להקפיד על שתיית 3 ליטר מים ביום.
 • יש להימנע מאכילת אורז, בננה ותפוח-עץ.
 • יש להקפיד על הליכה של 30 דקות בכל יום בכדי  לגרום לגוף להיות בתנועה. 
ועכשיו לאמת המרה. או המרור..
140 קק"ל^ מצה = 2 קניידלך = מנה גפילטע פיש = 4 כפות כבד קצוץ רגיל או צמחי = פרוסת עוגת טורט = 20 גרם אגוזים = חצי פרוסת עוגת שוקולד.
 
תחליפי לחם:
מצה – 160 קלוריות (= 2 פרוסות לחם)
מצה קלה – 80 קלוריות
2 כפות קמח מצה/קמח תפוחי אדמה – 80 קלוריות
קניידעלך בינוני – 80 קלוריות
פריכית אורז – 35 קלוריות
 
שונות:
כף חרוסת – 80 קלוריות
ביצה קשה – 80 קלוריות
מצה מטוגנת עם ביצה – 280 קלוריות
גפילטעפיש – 180 קלוריות
עוגית קוקוס בינונית – 125 קלוריות
עוגית בוטנים בינונית – 150 קלוריות
כוסית יין (כ - 100 מ"ל)/ תירוש –  80 קלוריות
כוסית יין אדום מתוק – 150 קלוריות
כף מיונז/ 2 כפות רוטב לסלט – 45 קלוריות
 
סלט פול ירוק וכרשות צעירות עם זרעי כמון ושמן זית
המרכיבים:
4 כוסות פול ירוק מנוקה מהתרמילים 
3 כרשות צעירות ודקות
1/2 כוס שמן זית
1/4 כוס מיץ לימון טרי
1/2 כף זרעי כמון 
1 כפית פלפל לבן
מלח

1. קולפים את תרמילי הפול פעמיים - מהקליפה החיצונית ומהקליפה הפנימית.
2. שוטפים היטב את הכרשות תחת מים זורמים וחותכים למקטעים באורך 5 ס"מ.
3. מניחים את זרעי הכמון על מחבת יבשה וקולים כדקה תוך ניעור מתמיד של המחבת. מורידים מהאש, מעבירים לקערה 
    ומניחים להם להצטנן. גורסים גס את הגרגרים ומניחים בצד.
4. מבשלים את הכרשה במי מלח עם מעט שמן זית כ-30 דקות על להבה בינונית.
5. מוסיפים את הפול הירוק לסיר כ-5 דקות לפני תום הבישול.
6. מסננים את הפול והכרשות ומעבירים לקערת עירבוב. מוסיפים את שאר המרכיבים, טועמים ומתקנים תיבול אם צריך.
7. מערבבים היטב, מעבירים לקערת הגשה ומגישים.

ושיהיה חג חירות שמח ומשחרר JJJ
הצטרף/י לרשימת דיוור
דוא''ל:*